Contractul international de franchising

Editia: 1

Autor: Charlotte Ene

Cod Produs: SKU-340 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Globalizarea economiei, dezvoltarea comerţului internaţional, principiul libertăţii comerţului în dimensiunile conturate de Organizaţia Mondială a Comerţului şi, legat de aceasta, liberul acces la obiectul drepturilor de proprietate industrială legate de comerţ au condus la diversificarea şi multiplicarea fără precedent a formelor şi tehnicilor de comercializare şi, implicit, a contractelor de comerţ internaţional care dau contur acestor forme şi tehnici. Unul dintre aceste contracte este contractul de franchising, instituţie care are norme speciale de reglementare în puţine sisteme naţionale de drept. Lucrarea Contractul internaţional de franchising se prezintă ca prima abordare de tip monografic din doctrina română a problematicii ample a contractului internaţional de franchising, contract complex care are ca esenţă o licenţă de marcă de fabrică, de comerţ sau de servicii cu toate elementele conexe acesteia, între care – nu în ultimul rând – know-how-ul aferent. Demersul ştiinţific laborios al autoarei se numără printre foarte puţinele lucrări de factură apropiată din doctrina juridică internaţională. În elaborarea lucrării, autoarea se întemeiază pe o atentă şi minuţioasă cercetare a legislaţiei române şi străine în materie, inclusiv a reglementărilor pertinente din sistemele naţionale de drept în materia drepturilor de proprietate industrială, racordate la convenţiile internaţionale adoptate în domeniu, precum şi pe cercetarea unei bogate literaturi de specialitate străine ca şi a tuturor lucrărilor din doctrina românească, aşa limitată cum se prezintă aceasta încă în privinţa instituţiei juridice ce face obiectul investigaţiei prezentului demers ştiinţific. În mod deosebit este de remarcat efortul autoarei de a investiga nu numai doctrina juridică a domeniului, ci şi pe cea economică, abordare interdisciplinară care i-a permis plasarea instituţiei în context economic, subliniind şi efectele economice ale operaţiunilor de franchising. Lucrarea redactată într-un stil alert şi, de cele mai multe ori, incitant pentru cititor, constituie un demers laborios care se adresează atât practicienilor cât şi teoreticienilor, fiind de natură să suplinească o lacună a doctrinei juridice româneşti şi să adauge o piesă valoroasă tezaurului ştiinţei internaţionale a dreptului comerţului internaţional.
  • Anticariat online
  • SC Atlas Group Distribution SRL– Bucuresti