Contabilitate - probleme rezolvate, aplicatii, studii de caz

ISBN: 978-973-749-709-3

Anul publicării: 2009

Autor: Corina Graziella Dumitru, Gheorghe Lepadatu, Silvia Samara

- +
Cod Produs: 9789737497093 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Fata de tot ceea ce s-a scris in domeniu, cartea de fata se vrea un corpus al emanciparii tuturor grilelor care au fost construite de cadrele didactice de la ASE pentru sustinerea examenului de licenta, de acces la calitatea de expert contabil si auditori financiari, unde un rol consistent l-a avut si coordonatorul lucrarii, Prof. Univ. Dr. Graziella Corina Dumitru.

Elementul nou, in masura sa sporeasca valoarea formativa si accesul la seiful contabilitatii, este cel al prezentarii solutiilor. Este o invitatie care va incita sa invatati contabilitatea fara prezenta efectiva a profesorului.

Si inca o calitate a problemelor este aceea, ca desi ele vin din trecut sunt actualizate prin constructie si rezolvare in raport cu tot ceea ce este modern, european si international in domeniul contabilitatii, criteriul suprem de actualizare fiind cel al prevederilor si tratamentelor din Standardele Internationale de Contabilitate.

Cartea fara a apela cu obstinatie la explicit, desi necesar, va invita sa cititi cu atentie rezolvarile specifice ale problemelor pentru a invata contabilitatea fara eforturi deosebite dar in mod inteligibil. Confruntati cartea cu tot ceea ce s-a scris in domeniu si o sa aveti satisfactia minimului de efort pentru a beneficia de maximul de rezultat in cea mai grea meserie, cea a invatarii contabilitatii.

In final, nu-mi ramane decat ocazia de a va spune „coborati in continutul lucrarii, iar daca nu o sa simtiti un junghi intelectual, nu aveti  decat sansa de a reveni la ceea ce este clasic, descriptiv si explicativ in domeniul contabilitatii”.

Octombrie 2009

Prof. univ. dr. Mihai RISTEA