Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 /// Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Universul Juridic Codul de procedura fiscala comentat si adnotat cu legislatie secundara si complementara, jurisprudenta si instructiuni. August 2022 - Emilian Duca

nou
149,00 Lei

Editura: Universul Juridic

Autor: Emilian Duca

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-1079-1

Transport gratuit
Cod Produs: 9786063910791 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
Codul de procedura fiscala comentat si adnotat (2022) continua evolutia editiei 2021, continand atat comentarii ale autorului, cat si unele clarificari aduse de jurisprudenta nationala si europeana.

Asa cum v-am obisnuit, sub textul actualizat al articolelor noului Cod de procedura fiscala au fost inserate acte normative de aplicare (de exemplu, instructiunile privind procedura de contestare a actelor administrative fiscale), trimiteri la legislatia secundara sau complementara, dupa caz, precum si extrase din jurisprudenta relevanta pentru interpretarea corecta a dispozitiilor legale. In continuare, au fost incluse comentariile autorului, precum si note referitoare la doctrina si la practica administrativa si judiciara. Toate aceste elemente reprezinta instrumente de validare sau de ghidare pentru formularea propriilor opinii si interpretari ale legislatiei fiscale.

In completarea textului Codului, sub forma de Anexe, au fost incluse deciziile Comisiei fiscale centrale si ale Comisiei de proceduri fiscale privind probleme de procedura fiscala; legislatia secundara (esalonari la plata, noua procedura de rambursare a TVA, procedura de restituire a sumelor de la buget, reglementari privind controlul fiscal, preturile de transfer, solutiile fiscale anticipate si acordurile de pret in avans); legislatia conexa (reglementarea cazierului fiscal – inclusiv lista contraventiilor si a infractiunilor din domeniul fiscal care se inscriu in acesta, regimul contraventiilor, Legea contenciosului administrativ si Legea evaziunii fiscale).

Lucrarea se adreseaza atat profesionistilor din domeniul fiscal, cat si tuturor celor care doresc sa inteleaga normele juridice care guverneaza activitatea autoritatilor fiscale. Informatiile cuprinse in aceasta vin in sprijinul activitatii practicienilor, in sensul reducerii efortului de actualizare a informatiei si de valorificare a experientei anterioare
  • Codul de procedura fiscala comentat si adnotat cu legislatie secundara si complementara, jurisprudenta si instructiuni. August 2022 - Emilian Duca

Educatie si formare: studii universitare si doctorat (Cibernetica), Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica, Academia de Studii Economice din Bucuresti (1988-1998); studii universitare, Facultatea de Drept, Universitatea „Nicolae Titulescu” (2007-2011).

Experienta profesionala: Consultant fiscal (1997 – prezent) in cadrul mai multor firme multinationale si din Romania, membru al Camerei Consultantilor Fiscali din Romania, incepand cu anul 2007.

Activitate de cercetare stiintifica: Carti: Codul fiscal comentat si adnotat, Editura Rosetti (2006); Codul fiscal comentat si adnotat, Editura Universul Juridic (2009-2011, 2013-2018); Codul de procedura fiscala comentat si adnotat, Editura Universul Juridic (2009-2019); Solutii fiscale pentru perioade de criza. Reorganizarea afacerilor, Editura Universul Juridic (in colaborare cu Alina Duca – 2009); Taxa pe valoarea adaugata. Principii fundamentale si reguli de aplicare, Editura Monitorul Oficial (2009); Evitarea dublei impuneri – Conventiile de evitare a dublei impuneri si prevenirea evaziunii fiscale cu privire la impozitele pe venit si pe castigurile din capital, incheiate de Romania, Editura Universul Juridic (in colaborare cu Alina Duca – 2015); Teorie si practica privind TVA, Editura Monitorul Oficial (2012); Articole (selectie): Impunerea dividendelor platite rezidentilor in Elvetia, in Monitorul Fiscalitatii Internationale (Wolters Kluwer) – MFI nr. 4/2009; Impozitarea activitatii desfasurate in strainatate, in MFI nr. 7/2009; Unele aspecte controversate privind preturile de transfer, in MFI nr. 8/2009; Tratamentul fiscal al consortiilor. Aspecte practice, in Revista „Consultant fiscal” nr. 5/2009; TVA la investitiile imobiliare realizate de persoane fizice, in Revista „Consultant fiscal” nr. 13/2010; Impactul noului Cod civil in domeniul fiscal, in Revista „Consultant fiscal” nr. 24 (noiembrie-decembrie 2011); Rolul jurisprudentei in dreptul fiscal, in Pandectele Saptamanale nr. 15/2011 (Editura Rosetti).

www.editurauniversitara.ro

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!