Editura ALL Uimitoarea lume a bacteriilor - Steve Mould

ISBN: 978-606-796-140-9

Cod Produs: 9786067961409 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Microorganismele din corpul tau, cheia unei sanatati de fier

Uimitoarea lume a bacteriilor este o introducere distractiva si educativa in marele univers al stiintei microscopice.

Ce au in comun bacteriile din corpul uman, virusurile care calatoresc prin aer si creaturile din pamantul de sub picioarele noastre? Toti acesti microbi minusculi sunt inzestrati cu superputeri – unele binefacatoare, altele de-a dreptul malefice. Aceasta carte foloseste o multime de informatii inedite si amuzante, fotografii remarcabile si ilustratii simpatice ale personajelor pentru a prezenta microbiologia in actiune.

Micii cititori vor descoperi modul senzational in care microbii reusesc sa mentina organismele si lumea in functiune. Vor afla cat de mult datoram existentei bacteriilor. De asemenea, vor face cunostinta si cu amicele lor la fel de fascinante: virusurile, ciupercile, algele, arheele si protozoarele. Daca pana acum ar fi fost mai degraba tentati sa exclame „Oh, groaznic!” la auzul oricaror referiri la microbi, odata ce ii vor descoperi in cele mai mici detalii vor face un salt spectaculos la „Ah, grozav!”. Prezentata cu umor, intr-o modalitate creativa si jucausa, microbiologia are toate sansele sa devina un subiect de mare interes pentru pustii curiosi.

Bineinteles, tot din aceasta carte vor afla mai multe si despre situatiile in care microbii pot deveni daunatori si masurile pe care le putem lua pentru a-i impiedica sa ne faca rau.
Steve Mould este un creator de continut, comediant si scriitor britanic.A obtinut licenta in fizica la Universitatea Oxford. Realizeaza programe educationale si a scris bestsellerul Cum sa fii om de stiinta, publicat de Amazon. Il puteti intalni pe Youtube, pe canalele media traditionale sau pe scena, impartasind cu publicul larg pasiunea sa pentru stiinta.

Microorganismele din corpul tau, cheia unei sanatati de fier