Editura Curtea Veche Banii tai. Cum ii cheltuiesti si de ce. Banii tai, ai familiei, ai tarii ai ai lumii - Gerry Bailey, Felicia Law, William Whitehead

Editura: Curtea Veche

Autor: Gerry Bailey, Felicia Law, William Whitehead

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1145-7

Cod Produs: 9786064411457 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Sa zicem ca parintii tai au hotarat sa iti dea niste bani de buzunar. Fie ca alegi sa ii cheltuiesti, sa ii economisesti sau sa ii donezi, banii vin si pleaca din pusculita ta porcusor de parca ar avea propria viata.

De pilda, stiai ca bugetul familiei se duce in mare parte pe nevoi precum mancarea, utilitatile, scoala si transportul, sanatatea si impozitele catre stat, si abia apoi pe distractie? Nu e de mirare ca trebuie economisiti si ca ii tot auzi pe ai tai zicand ca banii nu cresc in copaci.

Sigur esti foarte curios sa afli mai multe despre mersul banilor in lume, despre economia tarilor sarace sau bogate, despre resursele naturale si felul in care coopereaza natiunile. Si, mai ales, despre cum iti poti pune tu amprenta in lume, ca sa fii fericit si sa ii ajuti pe altii.
  • Banii tai. Cum ii cheltuiesti si de ce. Banii tai, ai familiei, ai tarii ai ai lumii - Gerry Bailey, Felicia Law, William Whitehead

Gerry Bailey este scriitor de literatura pentru copii. A publicat peste 150 de volume, majoritatea pe piata din Marea Britanie. Este pasionat de educatie, stiinta si istorie, si scrie despre toate acestea pe intelesul copiilor, cu blandete si umor.

Felicia Law este scriitoare de literatura pentru copii. A fost profesoara si directoare de scoala in Londra. A scris peste 175 de volume pentru copii si a deschis, in Londra, o librarie dedicata cartilor pentru cei mici.

William Whitehead (1931-2018) a fost scriitor, actor si regizor de origine canadiana. A studiat biologia si teatrul la University of Saskatchewan. In 1957, s-a mutat in Ontario pentru a deveni actor si producator. A fost premiat pentru scenariile scrise pentru documentare radio si TV, inclusiv pentru numeroase episoade ale seriei CBC The Nature of Things.