Editura Gama Memorator de fizica. Clasele a VI-a si a VII-a - Gabriela Mihalache

Editura: Gama

Autor: Gabriela Mihalache

Anul publicării: 2013

ISBN: 978-973-149-405-0

Cod Produs: 9789731494050 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Memoratorul face parte din seria de auxiliare aprobate de Ministerul Educatiei Nationale (MEN). Schematizarea lectiilor din manual pe care le va gasi in Memorator ajuta elevul sa retina toate notiunile necesare si sa-si creeze propriul sistem de organizare a informatiilor, memorarea lectiei devenind o activitate facila.

CONTINUT MEMORATOR DE FIZICA. CLASELE A VI-A SI A VII-A:
34 fise cu scheme de lectie;
34 fise de verificare;
brosura cu teste-grila.

Din cuprins: CLASA A VI-A: Marimi fizice • Determinarea valorii unei marimi fizice • Fenomene mecanice – Miscare. Repaus. Tipuri de miscare. Legea de miscare. Inertia. Interactiunea. Forta • Fenomene termice – Incalzirea. Racirea. Dilatarea • Fenomene magnetice – Magnetii. Campul magnetic • Fenomene electrice – Circuitul electric simplu. Elemente de circuit. Efectele curentului electric • Tensiunea electrica. Intensitatea curentului electric • Fenomene optice – Surse de lumina. Propagarea luminii. Reflexia luminii. Refractia luminii
CLASA A VII-A: Marimi fizice vectoriale • Forta – Principiul actiunii si reactiunii. Interactiuni de contact: forta de apasare, forta de frecare, tensiunea in fir, presiunea • Echilibrul mecanic al corpurilor. Centrul de greutate. Mecanisme simple: parghia, scripetele, planul inclinat • Lucrul mecanic. Puterea mecanica. Randamentul mecanic • Energia mecanica. Echilibrul mecanic si energia potentiala • Fenomene optice – Formarea imaginii in oglinda plana • Lentilele. Formarea imaginii in lentile • Instrumente optice • Reflexia totala. Dispersia luminii. Curcubeul • Fenomene acustice – Surse sonore. Propagarea sunetului. Perceptia sunetului • Fenomene termice – Difuzia. Calorimetria. Combustibilii. Motorul termic.

In aceeasi colectie memorator: • Memorator de geografie.Clasa a VIII-a • Memorator de geografie. Clasa a VIII-a • Memorator de fizica. Clasa a VIII-a • Memorator de geografie. Clasele a VI-a, a VII-a a V-a • Memorator de istorie. Clasa a VIII-a • Memorator de chimie. Clasele a VII-a, a VIII-a • Memorator de biologie. CLasa a VII-a • Memorator de engleza. Greseli frecvente in limba engleza • Memorator de matematica: Algebra. Geometrie • Memorator de engleza. Timpuri verbale. Verbe neregulate • Memorator de limba romana: Fonetica. Vocabular. Morfologie. • Memorator de biologie. Clasele a V-a, a VI-a • Memorator de istorie. Clasa a V-a.

CONTINUT MEMORATOR DE FIZICA. CLASELE A VI-A SI A VII-A:
34 fise cu scheme de lectie;
34 fise de verificare;