Editura Paralela 45 Limba si literatura romana. Clasa a XII-a – Standard - Anca Davidoiu-Roman, Dumitrita Stoica, Dragos Silviu Paduraru

Editura: Paralela 45

Autor: Anca Davidoiu-Roman, Dumitrita Stoica, Dragos Silviu Paduraru

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-973-47-2130-6

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789734721306 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Avizat M.E.N. conform O.M. nr. 3530/04.04.2018

Lucrarea de fata este conceputa ca o noua modalitate de invatare, integrata (inter- si transdisciplinara), functionala si aplicativa, a limbii si literaturii romane, in conformitate cu tendintele metodologice actuale, care pun accent pe formarea competentelor de comunicare necesare in toate domeniile de cunoastere si de activitate.

Conceputa conform programei de limba si literatura romana, cartea este structurata in doua unitati: Perioada interbelica. Curente culturale si literare si Perioada postbelica. In ceea ce priveste literatura, materia de studiu este organizata din perspectiva preponderent cronologica a evolutiei fenomenului literar romanesc, dar analiza textelor include aspecte structurale si de limbaj studiate si in anii anteriori.
Lucrarea ofera numeroase informatii de istorie si critica literara in cadrul sintezelor de la fiecare unitate sau al rubricilor intitulate Memo. In plus, exista repere consistente referitoare la tehnica documentarii, la felul cum se realizeaza un studiu de caz sau o dezbatere.
Folosita in clasa, sub indrumarea directa a profesorului, sau acasa, in activitatea independenta, lucrarea de fata se va dovedi eficienta si stimulativa atat pentru elevi, cat si pentru profesori si parinti.

• Limba si literatura romana. Clasa a XII-a – Standard - Anca Davidoiu-Roman, Dumitrita Stoica, Dragos Silviu Paduraru

DAVIDOIU-ROMAN Anca
(N. 16 septembie 1971) a absolvit Liceul Pedagogic din Ploiesti in 1990 si Facultatea de Litere a Universitatii din Bucuresti, specializarea Romana-Franceza, in 1995. Master in Istoria limbii romane, in 1996, Doctor in Filologie din 2004. In prezent este profesor de limba si literatura romana la Colegiul National “Gheorghe Lazar” din Bucuresti. A publicat studiul de dialectologie: Aspecte ale morfologiei pronumelui personal in aromana si numeroase articole si studii de pragmastilistica in revistele de specialitate.

PADURARU Dragos Silviu
(N. 1988) Absolvent al Facultatii de Litere (Universitatea din Bucuresti) si al unui masterat de studii literare romanesti la aceeasi facultate. Doctor in filologie (2015) cu o teza coordonata de criticul si istoricul literar Nicolae Manolescu (calificativul „excelent”). La Editura Paralela 45 a publicat – in coautorat – auxiliarele Limba si literatura romana. Standard pentru clasele a XI-a si a XII-a.

Avizat M.E.N. conform O.M. nr. 3530/04.04.2018