Editura Corint Bacalaureat 2023. Biologie. Notiuni teoretice si teste pentru clasele a IX-a si a X-a - Silvia Olteanu, Camelia Voicu, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Adriana Mihai, Cerasela Craciun, Anisoara Stroe

Editura: Corint

Autor: Silvia Olteanu, Camelia Voicu, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Adriana Mihai, Cerasela Craciun, Anisoara Stroe

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-793-180-8

Cod Produs: 9786067931808 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Biologie. Bacalaureat 2023. Notiuni teoretice si teste pentru clasele a IX-a si a X-a se doreste a fi un indrumar in pregatirea absolventilor de liceu, in vederea sustinerii si promovarii examenului de bacalaureat cu rezultate foarte bune la biologie.

Prezentarea sistematizata a materiei studiate in clasele a IX-a si a X-a, inclusa in programa de bacalaureat la disciplina biologie, stimuleaza procesul de invatare logica, iar cele 64 de teste propuse permit exersarea si autoevaluarea pe baza modelelor de rezolvare a subiectelor.

Prin accesibilitatea, acuratetea si varietatea materialului pus la dispozitia celor interesati, lucrarea reprezinta un excelent instrument de lucru, contribuind la dezvoltarea abilitatii de selectare a variantelor corecte de raspuns, de redactare a unor texte coerente si corecte din punct de vedere stiintific, care sa confirme valoarea si nivelul pregatirii individuale.
  • Bacalaureat 2023 - Biologie. Notiuni teoretice si teste pentru clasele a IX-a si a X-a - Silvia Olteanu, Camelia Voicu, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Adriana Mihai, Cerasela Craciun, Anisoara Stroe

Silvia Olteanu -prof.gr.I, Colegiul National "Nichita Stanescu"din Ploiesti, inspector scolar la ISJ Prahova, judet care, in 2015, prin doamna Silvia Olteanu, a devenit initiatorul si organizatorul Concursului National de Biologie pentru elevii claselor V-VI „George Emil Palade”, competitie apreciata de elevii si profesorii participanti din tara.

Camelia Voicu - prof.gr.I, Colegiul National "Mihai Eminescu" Buzau

Iuliana Tanur este metodist, mentor, formator, expert POSDRU, profesor la Colegiul National „Jean Monnet” din Ploiesti

Camelia Manea este profesor la Liceul Teoretic „Brancoveanu Voda” din Urlati

Adriana Mihai - prof.gr.I, Colegiul Tehnic "Toma N.Socolescu", Ploiesti