Abordari secventiale ale economiei Romaniei inainte si dupa aderare

ISBN: 978-973-749-917-2

Anul publicării: 2010

Autor: Cristina Bălăceanu

Cod Produs: SKU-730 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download
Românii au cultul aşteptării.
Dintotdeauna au aşteptat câte ceva şi au sperat că aşteptarea le va fi răsplătită. De multe ori au înlocuit efortul propriu cu o aşteptare pasivă, aproape fatalistă, având convingerea că viaţa lor va deveni mai bună sau mai liberă prin intervenţia unor trimişi ai sorţii. Au aşteptat americanii ca să-i scape de comunism, au aşteptat economia de piaţă ca să-i scape de sărăcie şi necazuri, au aşteptat Uniunea Europeană că să-i scape de izolare şi înapoiere.
Americanii n-au venit când erau aşteptaţi, economia de piaţă nu i-a îmbogăţit decât pe câţiva dintre ei, iar Uniunea Europeană le-a dat doar şansa să devină căpşunari în Spania sau zidari şi femei de serviciu în Italia.
Perioada de criză pe care o parcurgem a generat o altă stare de aşteptare. Se aşteaptă ca Fondul Monetar Internaţional să salveze o Românie care nu îşi mai poate întreţine proprii cetăţeni, care nici după trei ani de aderare la Uniunea Europeană nu a reuşit să transforme avantajele acestei aderări în factori de creştere economică şi de modernizare a societăţii.
Economia României, la fel ca Frumoasa din Pădurea Adormită, aşteaptă miracolul trezirii la viaţă, ca întotdeauna,  prin intervenţia altcuiva, printr-un sprijin venit de altundeva, prin grija şi răspunderea altora. Greşit.
Într-o lume a globalizării şi a unor puternice lupte concurenţiale dintre principalii piloni de forţă a economiei mondiale, efortul propriu devine din ce în  mai important. Înainte de a fi globalizate sau europenizate, economiile sunt şi vor rămâne naţionale, iar forţa lor se exprimă direct prin capacitatea de a-şi mobiliza şi eficientiza potenţialul intern.
A fost o deosebită plăcere pentru mine, să găsesc în lucrarea tinerei autoare, doamna conferenţiar doctor în economie Cristina Bălăceanu, această înţelegere a importanţei pe care o au schimbările  de abordare conceptuală asupra structurii şi competitivităţii economiei româneşti în condiţiile aderării la Uniunea Europeană. Este reconfortant să remarci că un reprezentant al tinerei generaţii de economişti români se detaşează de fatalismul mioritic specific multora dintre noi, punând un accent curajos pe nevoia unei schimbări profunde de mentalitate în direcţia transformării efortului propriu de gândire şi acţiune într-un factor decisiv de modernizare şi progres a României în contextul aderării la Uniunea Europeană.
În afara acestei calităţi evidente de conceptualizare şi demonstrare a importanţei rolului efortului propriu naţional în condiţiile integrării economice europene, lucrarea este un exemplu reuşit de analiză economică, redând un tablou amplu şi corect al structurii şi dinamicii actuale a economiei româneşti. Măsurile pe care autoarea le sugerează în direcţia corecţiei sau regândirii unor elemente de politică economică ar putea fi imediat transformate în linii directoare ale unei posibile strategii de ieşire din recesiune şi relansare a economiei.
Deşi nu este la prima lucrare publicată, doamna conferenţiar doctor în economie Cristina Bălăceanu dovedeşte prin cea de faţă că întruneşte două calităţi care sper că le va utiliza la maximum în viitor pentru a deveni un nume consacrat şi apreciat al literaturii economice româneşti. Aceste calităţi sunt robusteţea logicii şi eleganţa stilului.

Prof. univ. dr. Mircea Coşea

14 mai 2010

• Abordari secventiale ale economiei Romaniei inainte si dupa aderare

Cristina Bălăceanu

Cristina  Bălăceanu este conferenţiar universitar la Universitatea Creştina Dimitrie Cantemir, Facultatea de Relaţii economice internaţionale. Este doctor in economie, titlu conferit de Academia de Studii Economice din Bucureşti. Este specializată în : macroeconomie, microeconomie, instituţii financiare internaţionale, economia integrării economice,mecanimul pieţei unice europene. La Editura Universitară, autoarea a publicat lucrarea „Abordări secvenţiale ale economiei României înainte şi după aderare”.