Psihosociologia carierei

Ediţia: I

2030 RON

Disponibilitate: stoc epuizat

Acest produs nu este pe stoc momentan.

Mai multe detalii Psihosociologia carierei

"Nu există vânt favorabil decât pentru cel care ştie în ce direcţie se îndreaptă."Seneca

Cugetarea   marelui   filosof   roman   îşi   confirmă actualitatea inclusiv în viziunea NLP*, viziune ce presupune: „în primul rând, să ştii ce vrei, să ai o idee clară a obiectivelor pe care vrei să le atingi în orice situaţie; în al doilea rând, să fii mereu atent şi să observi cu acuitate ceea ce obţii, pas cu pas, pentru a şti dacă te apropii de obiectivul fixat; în al treilea rând, să ai flexibilitatea de a ajusta mereu ceea ce faci până când obţii ceea ce vrei"1. Trecerea de la „a ştii ce vrei" la „a obţine ceea ce vrei" necesită parcurgerea atât a unei etape de „orientare profesională", cât şi a unora de „angajare în muncă" şi de avansare în carieră".

Parcurgerea meritorie a acestor etape, fiind de durată şi dificilă, necesită la rândul său un suport structural, apt să-ţi conducă destinul profesional spre împlinire şi satisfacţie.

Acestei aptitudini, de conducere a destinului spre împlinire şi satisfacţie, încearcă să răspundă cartea de faţă, motiv pentru care considerăm că este plauzibil ca titlul ei să fie Psihosociologia carierei.

Nicolae Grosu, Daniel Sorin Duţă

Despre autor

Nicolae Grosu

Daniel Sorin Duţă

Daniel Sorin Duta este lector universitar doctor pentru disciplina psihologie la catedra de Asistenta Sociala a Institutului Teologic Adventist, Cernica.
Este doctor in Stiinte Sociale si Politice, titlu obtinut in 2010 cu lucrarea “Inserţia valorilor morale şi religioase în sfera comportamentelor şi relaţiilor interumane”.
La Editura Universitara a publicat lucrarile:
-  ”Sensibilitatea moral-religioasă a adolescenței”.
-  ”Psihosociologia grupurilor și organizațiilor”, Duță Daniel Sorin, Grosu Nicolae.
- ”Psihosolciologia carierei”, Duță Daniel Sorin, Grosu Nicolae.
-”Concept de filozofia științei”, Duță Daniel Sorin, Grosu Nicolae.

Unde se găseşte

www.editurauniversitara.ro

Te-ar mai putea interesa şi..

INEGALITATI PE PIATA MUNCII: PRESTIGIUL OCUPATIILOR