Repere în sociologia relaţiilor internaţionale

Ediţia: I

2890 RON

Disponibilitate: stoc epuizat

Acest produs nu este pe stoc momentan.

Mai multe detalii Repere în sociologia relaţiilor internaţionale

Trăim azi într-o lume internaţionalizată, în plin proces de mondializare în care societatea îmbracă forme diverse şi complexe de manifestare pe care sociologia relaţiilor internaţionale trebuie să le identifice, definească, analizeze. In faţa sociologiei apare o nouă şi mare provocare: să-şi extindă studiul de la nivelul societăţii-naţiune la nivelul societăţilor inter-statale şi mondiale. Reducând analiza sociologică la nivelul societăţii-naţiune am condamna sociologia la conservatorismul ideologic, am crea un clivaj între obiectivele ei (funcţiile) şi evoluţia societăţii, am îndepărta-o de noile realităţi ale lumii contemporane. Intr-o lume în care nici un stat nu mai poate supravieţui de unul singur, nici o organizaţie nu mai poate funcţiona dacă nu-şi extinde scopurile şi acţiunile dincolo de graniţele sale în care orice conflict major are efecte sistemice, în care relaţiile sociale îmbracă forma unei ţesături tot mai dense şi mai variate, rosturile sociologiei relaţiilor internaţionale nu mai pot fi puse la îndoială. Intr-o astfel de lume, naşterea unei conştiinţe europene, a unei conştiinţe planetare deşi anevoioasă devine presantă. Studiind relaţiile internaţionale ca fapte sociale, analizând efectele relaţiile internaţionale asupra societăţilor, grupurilor, actorilor sociali, sociologia relaţiilor internaţionale oferă un plus de cunoaştere în domeniu şi mai mult decât atât poate contribui mai mult sau mai puţin la formarea unei opinii publice mondiale, la naşterea unei conştiinţe planetare - obiectiv care acum pare atât de departe.

Despre autor

Elena Nedelcu

Elena Nedelcu este Conferentiar universitar dr. la Universitatea „Nicolae Titulescu” din Bucuresti.

Selecţie publicaţii:

o   Civic éducation in Romanian educational system, inferment in éducation : a look abroad - Jhon Lane Editor, The University of Chicago Press, Chicago, Ilinois, 1995

o   Democraţia   şi  cultura   civică.   Cultura   civică   în   România   (sociologie

politică), Editura Paideea, Bucureşti, 2000

o   Repere sociologice, Editura Printech, Bucureşti, 2000

o „ The Aspirations and Inclusive Social Tendencies of Civic Culture in the Era of Globalization. A New Paradigm: Civic Sociology", INTED 2009 Proceedings, Valencia

o   The National and European Feeling in the Globalization Era, ESA 2009, www,esa.9thconference.com, Lisboa

o   Educaţie democratică, incluziune şi interculturalitate, 2007, Editura Didactică şi

Pedagogică, Bucureşti

o   Cartea învăţătorului, Educaţie civică, coautor, Editura AII, 1997 o   Ghidul profesorului, Cultura civică, coautor, Editura AII, 1999.

o   Cultura Civică - caietul elevului de clasa a VH-a, Editura AII, Bucureşti, 1999 o   Educaţia civică - manual pentru clasa a VII- a, Editura AII, Bucureşti, 1999

o   Cultura civică şi educaţie antreprenorială, manual pentru clasa a IX-a, coautor, Editura Aramis, Bucureşti, 2004

o   Educaţie antreprenorială, manual clasa a X-a, coautor, Editura Sigma, 2005

o   Schimbarea socială şi reforma universitară, în   Performanţă şi calitate în învăţământul superior, Procesul de la Bologna, Cartea Studenţească, Bucureşti, 2006